Востани Сербије
Востани Сербије! Востани царице!
И дај чедом твојим видет твоје лице.
Обрати серца их и очеса на се,
И дај њима чути слатке твоје гласе.
Востани Сербије!
Давно си заспала,
У мраку лежала.
Сада се пробуди
И Сербље возбуди!
Ти воздигни твоју царску главу горе,
Да те опет позна и земља и море.
Покажи Европи твоје красно лице,
Светло и весело, како вид Данице.
Востани Сербије!
Давно си заспала,
У мраку лежала.
Сада се пробуди
И Сербље возбуди!
Теби сад помаже и небесна воља
И сад ти се показује и судбина боља.
Сви ближњи твоји теби добра желе
И даљни се народи твом добру веселе.
Востани Сербије!
Давно си заспала,
У мраку лежала.
Сада се пробуди
И Сербље возбуди!
Доситеј Обрадовић
Friday, February 22, 2008
Tuesday, February 19, 2008
Susret
Čekasmo se dugo, a kad smo se sreli,
dala si mi ruku i pošla si sa mnom.
I idući stazom nejasnom i tamnom,
iskali smo sunca i sreće smo hteli.
Oboje smo strasno verovali tadada se besmo našli.
I mi nismo znali koliko smo bili
umorni i pali od sumnja i davno preživljenih jada...
I za navek kad se rastasmo,
i tako stežuć svoje srce rukama obema,
otišla si plačna, zamrzla i nema,
ko što beše došla, tužna i polako."
Jovan Ducic
dala si mi ruku i pošla si sa mnom.
I idući stazom nejasnom i tamnom,
iskali smo sunca i sreće smo hteli.
Oboje smo strasno verovali tadada se besmo našli.
I mi nismo znali koliko smo bili
umorni i pali od sumnja i davno preživljenih jada...
I za navek kad se rastasmo,
i tako stežuć svoje srce rukama obema,
otišla si plačna, zamrzla i nema,
ko što beše došla, tužna i polako."
Jovan Ducic
Pozajmljeno....
U čovjeku se dijete rađa,
u djetetu se čovjek krije,
od snova njihova je građa,
i ništa jače od njih nije.
L. Paljetak, Čovjek i dijete
Već je vrime da se pomirim sa svitom
tiho k'o da zaronim na dah
u svemu sad mogu naći nešto lipo
i reći živote dobar ti dan.
u djetetu se čovjek krije,
od snova njihova je građa,
i ništa jače od njih nije.
L. Paljetak, Čovjek i dijete
Već je vrime da se pomirim sa svitom
tiho k'o da zaronim na dah
u svemu sad mogu naći nešto lipo
i reći živote dobar ti dan.
Wednesday, February 13, 2008
Wednesday, February 06, 2008
Humorističke gange
Mala moja klempavoga uva,
kiša pada a ramena suva.
Mala moja ćorava i gluva,
našto ličis da te Bog sačuva.
kiša pada a ramena suva.
Mala moja ćorava i gluva,
našto ličis da te Bog sačuva.
Bezobrazne gange
TVRDE GANGE
Gara, gara ko ti gace para
ko te nocas valja do bunara.
Da je picka sto i marmelada
svaki bi ga u teglu zabada.
Mala moja jeba te moj caca
da ja svoga ne vadim iz gaca.
Mala drka i u saku hvata
maze caci zile oko vrata!
Na ti dragi guzove pa jasi,moja te se brkulja ne plasi.
Ja san malu milova i cuva
Dok joj nisan drobinu napuva.
Mala moja da si fapova mašina
šalta bi te s deset brzina.
Malu moju udarila freza
dok sam je u lozama nateza.
Cudili se coban i siljeze
kako tornjak cobanicu zeze.
Sve curice jidu lubenice
Moja dinje, drob joj se napinje.
Mala moja daj mi malo sise,
Šta ce tebi samo džaba vise.
Kad moj dika pokraj mene prodje,
ne namigne kita mu se digne.
Kad me lola svalio na granje,
vidila sam bestezinsko stanje.
Kad ja prodjem kraj dikini dvora,
dikin dorat zarzati mora.
Grebi lolo, neceš biti prvi,
Ja sam pravo poprcljive krvi!
Grebi, lolo, kad se lude dadu;
Mene mladu cuvaj za paradu!
Ej što volim mladoga šofera,
koji znade pravo da utjera.
Moja mala baš je cosmo koka,
ali nece zquza da se roka!
Dodji lolo u ovi cetvrtak,
u moj podrum pa ceš mi zakrkat.
Ja kroz selo ispala mi cuna
niko o njoj ne vodi racuna
Runovicko, ne valja ti sala.
Desnu si mi ruku popisala.
Mala moja evo ti ga evo pa sa njega gledaj Sarajevo
Mala moja do pasa se skini.
Moj dragane a s koje cu strane?
Sve se prave da svog ne poznaju,
šalikurca kada se igraju.
Sise moje stoje naširoko
i s ledja ji vidi svako oko.
Mala bi se kod blaga suncala
došla koza gace popapala.
Lipa tila sunca se u docu
obisila ricipet o kocu
a na lice bacila gacice.
Ja ga maloj stavi kako treba,
ona vice vadi Bog te jeba.
Znala nisan zelene mi trave,
da je k..ac šupalj na vrh glave.
Pivam gangu i slavim godinu
a nek ide sve u materinu.
Imam kurac odavde do Klisa na njemu se govorila misa.
Kira dade sise svoje slasne
A meni se kurcina razmase.
Oj Deana materina diko,
Oceš dati da ti sisam mliko?
Da je pizde i komadic kruva
ništa nebi za veceru kuva.
Picke zeljan fra Tadija Beljan
a fra Jure mandra je ki pure.
Mala moja ispod Sipovace
jebo bih te kroz naviljak drace.
Mala moja zeleni jablane!
Je l' ti misec vidija tabane?
Roško polje zaprdilo Rami
cure naše i mi cemo vami.
Prokino sam opanak na peti
pa mi stalno rupa na pameti.
Nema sise ko u cobanice
ni guzice ko u stoponjice.
Imam kitu najvecu na svitu, sa njom žene razvijaju pitu.
Mala moja brže gace svuci od vrankvurta držim ga u ruci
Mala moja frižideru stari
u tebi se moje meso kvari.
Kad ja umrem pokrijte me cickom
da mi srce ne pukne za pičkom.
Rastovacke daju raskoracke
na srid polja kad je njizi volja.
Ja duvanjku ujti za puvaljku
duvnjanina stade puvljavina.
Gornjak voli kozi nego ženi
a kako ce privoliti meni.
Evo male, evo moje dike
draža mi je od ticica IKE.
Sinoc majko u našemu vrtlu
mal me dragi ne ostavi mrtvu.
Neceš mala spavati u miru
dok je moga brusa u vodiru.
Kad ga rode rodici užeže
rodica se vrti ko šilježe.
Ništa nisam opalijo sladje
ko dorušu kad iz drva sadje.
Mala moja materina bona,
Biž poda me evo aviona.
Mala moja u šušnju ti glava
di su noge odnijo ji djava.
Dodjii dragi, dodjii, dat cu ti je,
još ni muva na nju pala nije.
Ovo ti je baraba s lovreca
di dolazi ostaje noseca.
Ide ikic kroz sakica klanac u rucimu nadrkan sisanac.
U mom kurcu 70 deka
kad ga metnem sve je stoji jeka.
Turin kurac u babinu pizdu
cici baba ko pile u gnjizdu.
Skini mala sa glave mi cebe,
pa da vidis kako lola jebe.
Ja i mala cuvali goveda,
ja je ljubim a saronja gleda.
Mala nemoj siditi na pragu,
da ti picka ne pokupi vlagu.
Mala 'oj, mala,moja iz donjega muca 'o,
digni noge da ti vidin pluca!!OoooOj
Vise volim suboti vatrenoj
neg u polju livadi zelenoj.
U kovacim kod drvenog mosta
jedna mala raskopana osta.
Gara, gara ko ti gace para
ko te nocas valja do bunara.
Da je picka sto i marmelada
svaki bi ga u teglu zabada.
Mala moja jeba te moj caca
da ja svoga ne vadim iz gaca.
Mala drka i u saku hvata
maze caci zile oko vrata!
Na ti dragi guzove pa jasi,moja te se brkulja ne plasi.
Ja san malu milova i cuva
Dok joj nisan drobinu napuva.
Mala moja da si fapova mašina
šalta bi te s deset brzina.
Malu moju udarila freza
dok sam je u lozama nateza.
Cudili se coban i siljeze
kako tornjak cobanicu zeze.
Sve curice jidu lubenice
Moja dinje, drob joj se napinje.
Mala moja daj mi malo sise,
Šta ce tebi samo džaba vise.
Kad moj dika pokraj mene prodje,
ne namigne kita mu se digne.
Kad me lola svalio na granje,
vidila sam bestezinsko stanje.
Kad ja prodjem kraj dikini dvora,
dikin dorat zarzati mora.
Grebi lolo, neceš biti prvi,
Ja sam pravo poprcljive krvi!
Grebi, lolo, kad se lude dadu;
Mene mladu cuvaj za paradu!
Ej što volim mladoga šofera,
koji znade pravo da utjera.
Moja mala baš je cosmo koka,
ali nece zquza da se roka!
Dodji lolo u ovi cetvrtak,
u moj podrum pa ceš mi zakrkat.
Ja kroz selo ispala mi cuna
niko o njoj ne vodi racuna
Runovicko, ne valja ti sala.
Desnu si mi ruku popisala.
Mala moja evo ti ga evo pa sa njega gledaj Sarajevo
Mala moja do pasa se skini.
Moj dragane a s koje cu strane?
Sve se prave da svog ne poznaju,
šalikurca kada se igraju.
Sise moje stoje naširoko
i s ledja ji vidi svako oko.
Mala bi se kod blaga suncala
došla koza gace popapala.
Lipa tila sunca se u docu
obisila ricipet o kocu
a na lice bacila gacice.
Ja ga maloj stavi kako treba,
ona vice vadi Bog te jeba.
Znala nisan zelene mi trave,
da je k..ac šupalj na vrh glave.
Pivam gangu i slavim godinu
a nek ide sve u materinu.
Imam kurac odavde do Klisa na njemu se govorila misa.
Kira dade sise svoje slasne
A meni se kurcina razmase.
Oj Deana materina diko,
Oceš dati da ti sisam mliko?
Da je pizde i komadic kruva
ništa nebi za veceru kuva.
Picke zeljan fra Tadija Beljan
a fra Jure mandra je ki pure.
Mala moja ispod Sipovace
jebo bih te kroz naviljak drace.
Mala moja zeleni jablane!
Je l' ti misec vidija tabane?
Roško polje zaprdilo Rami
cure naše i mi cemo vami.
Prokino sam opanak na peti
pa mi stalno rupa na pameti.
Nema sise ko u cobanice
ni guzice ko u stoponjice.
Imam kitu najvecu na svitu, sa njom žene razvijaju pitu.
Mala moja brže gace svuci od vrankvurta držim ga u ruci
Mala moja frižideru stari
u tebi se moje meso kvari.
Kad ja umrem pokrijte me cickom
da mi srce ne pukne za pičkom.
Rastovacke daju raskoracke
na srid polja kad je njizi volja.
Ja duvanjku ujti za puvaljku
duvnjanina stade puvljavina.
Gornjak voli kozi nego ženi
a kako ce privoliti meni.
Evo male, evo moje dike
draža mi je od ticica IKE.
Sinoc majko u našemu vrtlu
mal me dragi ne ostavi mrtvu.
Neceš mala spavati u miru
dok je moga brusa u vodiru.
Kad ga rode rodici užeže
rodica se vrti ko šilježe.
Ništa nisam opalijo sladje
ko dorušu kad iz drva sadje.
Mala moja materina bona,
Biž poda me evo aviona.
Mala moja u šušnju ti glava
di su noge odnijo ji djava.
Dodjii dragi, dodjii, dat cu ti je,
još ni muva na nju pala nije.
Ovo ti je baraba s lovreca
di dolazi ostaje noseca.
Ide ikic kroz sakica klanac u rucimu nadrkan sisanac.
U mom kurcu 70 deka
kad ga metnem sve je stoji jeka.
Turin kurac u babinu pizdu
cici baba ko pile u gnjizdu.
Skini mala sa glave mi cebe,
pa da vidis kako lola jebe.
Ja i mala cuvali goveda,
ja je ljubim a saronja gleda.
Mala nemoj siditi na pragu,
da ti picka ne pokupi vlagu.
Mala 'oj, mala,moja iz donjega muca 'o,
digni noge da ti vidin pluca!!OoooOj
Vise volim suboti vatrenoj
neg u polju livadi zelenoj.
U kovacim kod drvenog mosta
jedna mala raskopana osta.
Novije (moderne) gange
Ja ko Mjesec i njegove mijene,
Trčim, crnčim, u četiri smjene!
- U d`ep su mi ubacili guju,
Račun novi, moram platit struju!
- Ide, Simo, i u glavi kroji:
Svi rintaju, ja jedini brojim!
- Mala moja, moro sam se sredit,
Neću tebi, idem dizat kredit!
- Majko mila, skin mi se se vrata,
Plate nema, a prispjela rata!
- Nisam sanjo, gledo sam u boji,
Vas Komitet pred oltarom stoji!
- Od Trebinja pa do Huma,
Trebinjska se zove Šuma.
A od Huma pa na dole,
Ne bi pjevo, da me mole!?
- Moj je ćaća teko novce,
A mislio - čuva ovce!
- Parkiro sam po propisu,
Kola tražim - po opisu!
- Gusle moje, ovamote malo,
da opjevam što nije propalo
- Nekima se, evo, crno piše,
stiže kazna, poplašiće miše.
- Malo, malo, pa se nekom sudi,
gusle bacam, nek vas drugi budi!
- Mala moja, nemoj dizat buku,
Da ne bude i jao i kuku!
- Mila majko, doktori su goli,
Diraju me đe najmanje boli!
- A, moj ćaća, dosta sam te slušo,
Dojadilo, sad bi nešto kušo.
- Mlad sam momak, o ženidbi sanjam,
U pauzi - dvije babe ganjam!
- Miladine, dopale te rane,
Vrat se ćaći, da ti solad kane!
- Zore moja, u Beograd radi,
Ovdje joj se i na kajmak gadi!
- Pro Čemerna, viju hladni vjetri,
Novi snijeg, neće mjerit metri!
- Magistrala, bila nekad davno,
Nisu s leđa, oteše je javno!
- Mili Bože, ko nam ovo dade,
Dok ja sadim, drugi krompir vade?!
- Mala moja, sjedi mi u kola,
Kupih "pežo", a trsih se vola!
- Moj je Gogo u partije dvije,
Glas ga dobar na sve strane bije!
- Radnja radi, a država sipa,
ne bojim se ni tičijeg gripa!
- Moj je dragi, političar pravi,
kad ja odem, drži govor kravi
- Moj Milane, rodila te majka,
vadi pasoš, sustiže te hajka!
- Oj Trebinje, da te sruše,
đe bi našli krave buše!?
- Oj Trebinje, da te kupe,
viđeli bi prazne šupe!
- Oj Trebinje, da te nije,
ne bi bilo manitije!
- Izbi mala iz lijeske,
ko ranjenik sa Sutjeske.
- Mala moja jesi čula,
Čelzi gubi sa dva nula.
- Ne dangubim, nit se kladim,
Od tebe se Zore ladim.
- Otvori mi mala baul,
Siromah sam, nisam Raul.
Trčim, crnčim, u četiri smjene!
- U d`ep su mi ubacili guju,
Račun novi, moram platit struju!
- Ide, Simo, i u glavi kroji:
Svi rintaju, ja jedini brojim!
- Mala moja, moro sam se sredit,
Neću tebi, idem dizat kredit!
- Majko mila, skin mi se se vrata,
Plate nema, a prispjela rata!
- Nisam sanjo, gledo sam u boji,
Vas Komitet pred oltarom stoji!
- Od Trebinja pa do Huma,
Trebinjska se zove Šuma.
A od Huma pa na dole,
Ne bi pjevo, da me mole!?
- Moj je ćaća teko novce,
A mislio - čuva ovce!
- Parkiro sam po propisu,
Kola tražim - po opisu!
- Gusle moje, ovamote malo,
da opjevam što nije propalo
- Nekima se, evo, crno piše,
stiže kazna, poplašiće miše.
- Malo, malo, pa se nekom sudi,
gusle bacam, nek vas drugi budi!
- Mala moja, nemoj dizat buku,
Da ne bude i jao i kuku!
- Mila majko, doktori su goli,
Diraju me đe najmanje boli!
- A, moj ćaća, dosta sam te slušo,
Dojadilo, sad bi nešto kušo.
- Mlad sam momak, o ženidbi sanjam,
U pauzi - dvije babe ganjam!
- Miladine, dopale te rane,
Vrat se ćaći, da ti solad kane!
- Zore moja, u Beograd radi,
Ovdje joj se i na kajmak gadi!
- Pro Čemerna, viju hladni vjetri,
Novi snijeg, neće mjerit metri!
- Magistrala, bila nekad davno,
Nisu s leđa, oteše je javno!
- Mili Bože, ko nam ovo dade,
Dok ja sadim, drugi krompir vade?!
- Mala moja, sjedi mi u kola,
Kupih "pežo", a trsih se vola!
- Moj je Gogo u partije dvije,
Glas ga dobar na sve strane bije!
- Radnja radi, a država sipa,
ne bojim se ni tičijeg gripa!
- Moj je dragi, političar pravi,
kad ja odem, drži govor kravi
- Moj Milane, rodila te majka,
vadi pasoš, sustiže te hajka!
- Oj Trebinje, da te sruše,
đe bi našli krave buše!?
- Oj Trebinje, da te kupe,
viđeli bi prazne šupe!
- Oj Trebinje, da te nije,
ne bi bilo manitije!
- Izbi mala iz lijeske,
ko ranjenik sa Sutjeske.
- Mala moja jesi čula,
Čelzi gubi sa dva nula.
- Ne dangubim, nit se kladim,
Od tebe se Zore ladim.
- Otvori mi mala baul,
Siromah sam, nisam Raul.
Ljubavne gange
U mom selu potkresuju grane
Da momcima šiške ne pokvare.
Caruj, care i divuj divojko,
Divovanje - ti je carevanje.
Oči moje, dva mala bećara,
Dovedoše diku do oltara.
Srce moje, prospi se ko proja,
Skupiće te stara dika moja!
Oj, teretu u praznu krevetu;
uz kraj prazno, a uza zid ladno!
U mom selu zasjala letrika,
da mi ne bi zabasala dika.
Da momcima šiške ne pokvare.
Caruj, care i divuj divojko,
Divovanje - ti je carevanje.
Oči moje, dva mala bećara,
Dovedoše diku do oltara.
Srce moje, prospi se ko proja,
Skupiće te stara dika moja!
Oj, teretu u praznu krevetu;
uz kraj prazno, a uza zid ladno!
U mom selu zasjala letrika,
da mi ne bi zabasala dika.
Jerej Vidak Parežanin

Jerej Vidak Parežanin, paroh korjenićki.
Pokojni Vidak Parežanin, rođen je 1867. god. u selu Paniku, srezu bilećkom. Po svršetku osnovne škole, upiše se u Bogosloviju u Reljevu, koju završi sa vrlo dobrim uspjehom. Godine 1895. juna 11. bude rukopoložen za prezvitera i postavljen na 11. parohiju u Konjicu dana 23. avgusta 1896. - Godine 1900. decembra 4. premješten je iz Konjica na parohiju korjenićku sa stanom u Lastvi. Na ovoj parohiji ostao je sve do objace rata 1914. god. Odmah po objavi rata doveden je u garnizonski zatvor u Trebinje i obješen 30. jula (12. avgusta) 1914. g. Njegovo vješanje uslijedilo je ovako: Žandarmerijska patrola prijavila je, da je prilikom premetačine sveštenikove kuće našla jedno kilo baruta. Radi ovoga bio je osuđen na 4 mjeseca zatvora, ali ispod pravomoćne presude na zapovjed generala Brauna bude obješen kao taoc. Kad su sveštenika poveli na vješala, udariše u bubnje i nasta trka i dozivanje onih, koji bjehu žedni srpske krvi i za čas se skupi masa krvopija, koja poskakivaše od radosti, jer se vješa pastir plemena srpskog.
Dobri pastir, svjestan svega što se oko njega zbiva, potpuno nevin, pred vješalima kliknuo je što ga grlo donosilo: "Živjela Srbija!"
Dok se eho pošljednjeg sloga gubio, dželat je svoje već učinio, namakavši konop na vrat, a ciganin uz dželata vršio je revnosno svoju dužnost, koja se sastojala u zavrćanju glava obješenim Srbima, da nesretnici što prije izdahnu.
Tako ovaj sveštenomučenik završi svoj zemaljski život, mučeničkom smrću na vješalima i na svojim mučeničkim plećima ponese Trnov Vijenac i teški Krst tragične narodne Sudbine.
Srpski svešteniče, potomstvo će se sa nacionalnim ponosom sjećati tebe, kao nevine žrtve svoga idealnog poziva.
U grudima srpskog naroda, kome si ti predano služio, biće uvjek mjesta toploj molitvi za pokoj tvoje plemenite duše, a odraz unutarnje molitve izlijevat će se preko usana narodnih u riječima: Mir pepelu tvome, a duša tvoja neka uživa Carstvo Nebesko! Slava ti!
Tuesday, February 05, 2008
Saturday, January 19, 2008
Akatist Presvetoj vladičici našoj Bogorodici (odlomci)
Kondak 1
Tebi, vojvotkinji koja se bori za nas, uznosimo pesme pobedne,
a izbavivši se od zla, pesme zahvalne, mi, sluge tvoje, Bogorodice.
No, pošto imaš moć nepobedivu, od svake nas opasnosti izbavi,
da Ti kličemo: Raduj se, Nevesto Nenevesna!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - -- - - - - -- - - -- -
Ikos 8
Neopisana Reč beše sva među zemnima, no nikako ne odvojivši se od nebeskih.
Jer ne beše promena mesta božansko silaženje i rođenje od Djeve, koja primi Boga,
i koja sluša ovo: Raduj se smestište nesmestivog Boga; raduj se vrata veličanstvene tajne!
Raduj se, Ti, o kojoj sa sumnjom slušaju nevernici; raduj se, nesumnjiva pohvalo vernih!
Raduj se, presveta kolesnice Onoga koji je na heruvimima; raduj se, preslavno stanište Onoga koji je na serafimima! Raduj se, jer si suprotnosti ujedinila; raduj se, jer si devičanstvo i rođenje spojila! Raduj se, jer se tobom prestup zagladi; raduj se, jer se tobom raj otvori!
Raduj se, ključu carstva Hristovoga; raduj se nado večnih dobara!Raduj se Nevesto Nenevesna!
Kondak 13
O, svehvalna Mati, koja rodi reč svetiju od svih svetih, primivši ovaj sadašnji prinos, izbavi od napasti svake i oslobodi od budućih muka sve koji Ti kliču: Aliluja!
Tebi, vojvotkinji koja se bori za nas, uznosimo pesme pobedne,
a izbavivši se od zla, pesme zahvalne, mi, sluge tvoje, Bogorodice.
No, pošto imaš moć nepobedivu, od svake nas opasnosti izbavi,
da Ti kličemo: Raduj se, Nevesto Nenevesna!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - -- - - - - -- - - -- -
Ikos 8
Neopisana Reč beše sva među zemnima, no nikako ne odvojivši se od nebeskih.
Jer ne beše promena mesta božansko silaženje i rođenje od Djeve, koja primi Boga,
i koja sluša ovo: Raduj se smestište nesmestivog Boga; raduj se vrata veličanstvene tajne!
Raduj se, Ti, o kojoj sa sumnjom slušaju nevernici; raduj se, nesumnjiva pohvalo vernih!
Raduj se, presveta kolesnice Onoga koji je na heruvimima; raduj se, preslavno stanište Onoga koji je na serafimima! Raduj se, jer si suprotnosti ujedinila; raduj se, jer si devičanstvo i rođenje spojila! Raduj se, jer se tobom prestup zagladi; raduj se, jer se tobom raj otvori!
Raduj se, ključu carstva Hristovoga; raduj se nado večnih dobara!Raduj se Nevesto Nenevesna!
Kondak 13
O, svehvalna Mati, koja rodi reč svetiju od svih svetih, primivši ovaj sadašnji prinos, izbavi od napasti svake i oslobodi od budućih muka sve koji Ti kliču: Aliluja!
Thursday, January 17, 2008
Monday, January 14, 2008
Saturday, January 05, 2008
Nisam odolela ni ovoj čestitki
Ukradeno sa bloga Sv. Mlate
Dobavljač lijepih misli
"A zavoleti sebe istinski, znači ne voleti samo sebe."
Jevgenij Jevtušenko
"Duša koja zna da je voljena, ali koja sama ne voli –otkriva svoj talog:
pomalja se ono što je na njenom dnu."
Niče
"Tako je malo ljubavi među ljudima. Ko ume da voli ne bi trebalo ništa drugo da radi."
Duško Radović
"Danas će profesori ponovo krišom pušiti Zetu
da ih ne primete učenici koji puše Kent."
Duško Radović
Još Duška: "Deca sve češće beže iz škole, roditelji sve više beže s posla.
Šteta što bar to vreme ne provode zajedno.
"Niko neće pamtiti tvoje skrivene misli.
Zato moli Boga za snagu i mudrost da bi ih mogao izraziti."
Gabriel Garcia Marquez
"Čovek živi duhom a ne telom. Ako to shvati,
onda ga možeš i u tamnicu baciti, on će ostati slobodan."
Lav Nikolajevič Tolstoj
"Najviši stepen duše je poslušati čak i ono čemu se um protivi,
a najniži stepen uma je protiviti se onome čemu se duša pokorava."
Gibran
"Takav je život da čovek često mora da se stidi onoga
što je najlepše u njemu i da upravo to skriva od sveta,
pa i od onih koji su mu najbliži.
Ivo Andrić
"Duhovni život se svodi zapravo na ljubav.
Čovek ne voli zato što želi da učini dobro,
ili da pomogne, ili da zaštiti nekoga. Ako tako posmatramo,
posmatramo svog bližnjeg kao puki objekat,
a sami sebe doživljavamo kao velikodušne i mudre osobe.
To nema nikakve veze sa ljubavlju. Voleti znači ostvariti zajedništvo
sa drugim i otkriti u njemu božansku iskru.
monah Tomas Merton
Ljubomora je vrsta zavisti, a zavist je mali, niski porok,
koji ne poznaje drugo zadovoljenje negoli
potpuno uništenje svog predmeta.
Lessing
"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti."
Tesla
"A zavoleti sebe istinski, znači ne voleti samo sebe."
Jevgenij Jevtušenko
"Duša koja zna da je voljena, ali koja sama ne voli –otkriva svoj talog:
pomalja se ono što je na njenom dnu."
Niče
"Tako je malo ljubavi među ljudima. Ko ume da voli ne bi trebalo ništa drugo da radi."
Duško Radović
"Danas će profesori ponovo krišom pušiti Zetu
da ih ne primete učenici koji puše Kent."
Duško Radović
Još Duška: "Deca sve češće beže iz škole, roditelji sve više beže s posla.
Šteta što bar to vreme ne provode zajedno.
"Niko neće pamtiti tvoje skrivene misli.
Zato moli Boga za snagu i mudrost da bi ih mogao izraziti."
Gabriel Garcia Marquez
"Čovek živi duhom a ne telom. Ako to shvati,
onda ga možeš i u tamnicu baciti, on će ostati slobodan."
Lav Nikolajevič Tolstoj
"Najviši stepen duše je poslušati čak i ono čemu se um protivi,
a najniži stepen uma je protiviti se onome čemu se duša pokorava."
Gibran
"Takav je život da čovek često mora da se stidi onoga
što je najlepše u njemu i da upravo to skriva od sveta,
pa i od onih koji su mu najbliži.
Ivo Andrić
"Duhovni život se svodi zapravo na ljubav.
Čovek ne voli zato što želi da učini dobro,
ili da pomogne, ili da zaštiti nekoga. Ako tako posmatramo,
posmatramo svog bližnjeg kao puki objekat,
a sami sebe doživljavamo kao velikodušne i mudre osobe.
To nema nikakve veze sa ljubavlju. Voleti znači ostvariti zajedništvo
sa drugim i otkriti u njemu božansku iskru.
monah Tomas Merton
Ljubomora je vrsta zavisti, a zavist je mali, niski porok,
koji ne poznaje drugo zadovoljenje negoli
potpuno uništenje svog predmeta.
Lessing
"Čovek je rođen da radi, da trpi i da se bori; ko tako ne čini, mora propasti."
Tesla
Friday, December 28, 2007
Tagore i ostali
"Samo ono što činimo iz ljubavi, činimo slobodno,
pa ma koliko patnje iz toga proizašlo..."
Tagore
"A zavoleti sebe istinski, znači ne voleti samo sebe."
Jevgenij Jevtušenko
Duša koja zna da je voljena, ali koja sama ne voli –
otkriva svoj talog: pomalja se ono što je na njenom dnu.
Niče
pa ma koliko patnje iz toga proizašlo..."
Tagore
"A zavoleti sebe istinski, znači ne voleti samo sebe."
Jevgenij Jevtušenko
Duša koja zna da je voljena, ali koja sama ne voli –
otkriva svoj talog: pomalja se ono što je na njenom dnu.
Niče
Friday, December 14, 2007
Напослетку
Нaпoслeтку...
Ти си дoбрo знaлa кo сaм ja...
Oткуд сaд тe сузe, мoja милa?
Рeклa си дa сe зa тoчaк бршљaн нe хвaтa...
Зaлуд изгужвaнa свилa...
Тo je тaкo...
Нe прaви oд тугe нaуку...
Мaми свeтлo нa слeдeћeм брeгу...
Oкoпнићe мoj oтисaк нa твoм jaстуку...
Кao "jeзушкa" у снeгу...
Рaзбићу гитaру...
Црн je мрaк испуњaвa...
Oдaвнo сe свoje пeсмe бojим...
Пoмeрa у мeни oнe гeнe Дунaвa...
Пa ja тeчeм... И кaд стojим...
Aли oпeт...
Дaл' би икaд билa мoja ти дa сaм вojник у aрмиjи људи?
Рeклa си дa бaш нe умeм нoвцe брojaти...
И дa je Ништa свe штo нудим...
Нaпoслeтку, ти си нaвeк знaлa дa сaм свирaц...
Брoшић штo сe тeшкo прибaдa...
Дa мe мoжe oдувaти нajблaжи Нeмирaц...
Дa ћу у пo рeчи стaти...
Дa сe нeћу oсвртaти...
Никaдa...
Рeђaш пo витрини фини пoрцулaнски свeт...
Aл' ja сaм фигурицa бeз жигa...
Пaзи...
Тo je бajкa штo ти пaдa нa пaмeт...
Фaли ти бaс oвaj цигaн?
Нe, милa...
Тeк у jeсeн oткриjу сe бoje крoшaњa...
Свe су сличнe у лeтo зeлeнe...
Нaпoслeтку...
Ти си дoбрo знaлa кo сaм ja...
Чeму сузe лeпa жeнo?
Дрaгa мoja, ти си нaвeк знaлa дa сaм пajaц...
Мoj je шeшир шaтрa пoмичнa...
Уснe, тицe-ругaлицe...
A у oку тajaц...
Дa сaм кaпут сa двa лицa...
Дa сaм Гoспo'н Прoпaлицa...
Oбичнa...
Нaпoслeтку, ти си нaвeк знaлa дa сaм свирaц...
И дa je нeбo мoja ливaдa...
Дa мe мoжe oдувaти нajблaжи Нeмирaц...
Дa ћу у пo рeчи стaти...
Дa сe нeћу oсвртaти...
Никaдa...
Ти си дoбрo знaлa кo сaм ja...
Oткуд сaд тe сузe, мoja милa?
Рeклa си дa сe зa тoчaк бршљaн нe хвaтa...
Зaлуд изгужвaнa свилa...
Тo je тaкo...
Нe прaви oд тугe нaуку...
Мaми свeтлo нa слeдeћeм брeгу...
Oкoпнићe мoj oтисaк нa твoм jaстуку...
Кao "jeзушкa" у снeгу...
Рaзбићу гитaру...
Црн je мрaк испуњaвa...
Oдaвнo сe свoje пeсмe бojим...
Пoмeрa у мeни oнe гeнe Дунaвa...
Пa ja тeчeм... И кaд стojим...
Aли oпeт...
Дaл' би икaд билa мoja ти дa сaм вojник у aрмиjи људи?
Рeклa си дa бaш нe умeм нoвцe брojaти...
И дa je Ништa свe штo нудим...
Нaпoслeтку, ти си нaвeк знaлa дa сaм свирaц...
Брoшић штo сe тeшкo прибaдa...
Дa мe мoжe oдувaти нajблaжи Нeмирaц...
Дa ћу у пo рeчи стaти...
Дa сe нeћу oсвртaти...
Никaдa...
Рeђaш пo витрини фини пoрцулaнски свeт...
Aл' ja сaм фигурицa бeз жигa...
Пaзи...
Тo je бajкa штo ти пaдa нa пaмeт...
Фaли ти бaс oвaj цигaн?
Нe, милa...
Тeк у jeсeн oткриjу сe бoje крoшaњa...
Свe су сличнe у лeтo зeлeнe...
Нaпoслeтку...
Ти си дoбрo знaлa кo сaм ja...
Чeму сузe лeпa жeнo?
Дрaгa мoja, ти си нaвeк знaлa дa сaм пajaц...
Мoj je шeшир шaтрa пoмичнa...
Уснe, тицe-ругaлицe...
A у oку тajaц...
Дa сaм кaпут сa двa лицa...
Дa сaм Гoспo'н Прoпaлицa...
Oбичнa...
Нaпoслeтку, ти си нaвeк знaлa дa сaм свирaц...
И дa je нeбo мoja ливaдa...
Дa мe мoжe oдувaти нajблaжи Нeмирaц...
Дa ћу у пo рeчи стaти...
Дa сe нeћу oсвртaти...
Никaдa...
Ne vjeruj
Ne vjeruj u moje stihove i rime
Kad ti kazu, draga, da te silno volim,
U trenutku svakom da se za te molim
I da ti u stabla urezujem ime - Ne vjeruj
No kasno, kad se mjesec javi
I prelije srmom vrh modrijeh krša,
Tamo gdje u grmu proljeće leprša
I gdje slatko spava naš jorgovan plavi,
Dođi, čekaću te
U časima tijem,
Kad na grudi moje priljubiš se čvršće,
Osjetiš li, draga, da mi tjelo dršće,
I da silno gorim ognjevima svijem,
Tada vjeruj meni, i ne pitaj više
Jer istinska ljubav za riječi ne zna;
Ona samo plamti, silna, neoprezna,
Niti mari, draga, da stihove piše
Aleksa Šantić
Kad ti kazu, draga, da te silno volim,
U trenutku svakom da se za te molim
I da ti u stabla urezujem ime - Ne vjeruj
No kasno, kad se mjesec javi
I prelije srmom vrh modrijeh krša,
Tamo gdje u grmu proljeće leprša
I gdje slatko spava naš jorgovan plavi,
Dođi, čekaću te
U časima tijem,
Kad na grudi moje priljubiš se čvršće,
Osjetiš li, draga, da mi tjelo dršće,
I da silno gorim ognjevima svijem,
Tada vjeruj meni, i ne pitaj više
Jer istinska ljubav za riječi ne zna;
Ona samo plamti, silna, neoprezna,
Niti mari, draga, da stihove piše
Aleksa Šantić
Moj na Mišaru
Polećela dva gavrana vrana,
sa Mišara polja izdrkana,
poslala ih kulinova kada,
svom kulinu jade da izjada.
Guščije pero u govno umoči,
pa ovako pismo njemu sroči.
Kure moje ovlaš obrezano,
moj kuronja moja živa rano,
dok ti ležis sa vojskom u Skoplju,
pojma nemaš kakvu imas droplju.
Kad god je sramota zasvrbi,
naguzi se da je jebu Srbi.
Kao da beše volja Alahova,
jebaše je u vise mahova.
Najžesće je jebo Đorđe Crni,
od njega joj i sad pička trni.
Jahala je Stojković Milenka,
na prezime kao na zelenka.
Pa da vidiš Jovana Kursule,
na kurac mu stanu po tri bule,
po tri bule i dva janičara,
i jos frtalj slobodna mu kara.
Vujadina hajdučinu staru,
volela je da drži za karu,
staru kitu dražila je stalno,
malo rukom, a više oralno.
Jebao je Buljubaša Zeka,
kita mu se vidi iz daleka,
nije kita nego kolos pravi,
kada hoda vuče ga po travi
I Zekinih stotinjak jataka,
mrkih veđa, ogromnih pataka.
I knjaz Miloš jeb'o je takodje,
teško curi kad li mu nadodje,
kita mu je kao ruka tanak,
voli ribu više nego danak.
Uspeli su i dahije ljute,
da nataknu na kurčine krute.
U guzicu često beše heftana,
hrabra vojska našega Sultana.
Alah agbar dobro biti neće,
kad se Turčin na kriv kurac meće.
Ljuba Moljac
sa Mišara polja izdrkana,
poslala ih kulinova kada,
svom kulinu jade da izjada.
Guščije pero u govno umoči,
pa ovako pismo njemu sroči.
Kure moje ovlaš obrezano,
moj kuronja moja živa rano,
dok ti ležis sa vojskom u Skoplju,
pojma nemaš kakvu imas droplju.
Kad god je sramota zasvrbi,
naguzi se da je jebu Srbi.
Kao da beše volja Alahova,
jebaše je u vise mahova.
Najžesće je jebo Đorđe Crni,
od njega joj i sad pička trni.
Jahala je Stojković Milenka,
na prezime kao na zelenka.
Pa da vidiš Jovana Kursule,
na kurac mu stanu po tri bule,
po tri bule i dva janičara,
i jos frtalj slobodna mu kara.
Vujadina hajdučinu staru,
volela je da drži za karu,
staru kitu dražila je stalno,
malo rukom, a više oralno.
Jebao je Buljubaša Zeka,
kita mu se vidi iz daleka,
nije kita nego kolos pravi,
kada hoda vuče ga po travi
I Zekinih stotinjak jataka,
mrkih veđa, ogromnih pataka.
I knjaz Miloš jeb'o je takodje,
teško curi kad li mu nadodje,
kita mu je kao ruka tanak,
voli ribu više nego danak.
Uspeli su i dahije ljute,
da nataknu na kurčine krute.
U guzicu često beše heftana,
hrabra vojska našega Sultana.
Alah agbar dobro biti neće,
kad se Turčin na kriv kurac meće.
Ljuba Moljac
Subscribe to:
Posts (Atom)
















